Daniel Forsström gick emellan ett pågående mordförsök. Foto: facebook.com

Märstabo en Svensk hjälte

Märstabon Daniel Forsström, 26, som stoppade mordförsöket på Tingvalla i höstas har av Aftonbladet utsetts till en Svensk hjälte.

Daniel är brandskyddstekniker på MDBS i Arlandastad och den aktuella novemberkvällen fjol var han på väg hem vid 20-tiden från gymmet då han hamnade mitt i ett svartsjukedrama. En man som senare dömdes till 10-års fängelse för mordförsök på två, stormade ur en bil och slog ner en kvinna och hennes pojkvän med ett baseballträ.
Räddade kvinnans liv
Daniel berättar för Aftonbladets Svenska Hjältar om hur han tacklade ner gärningsmannen på ”rugbymaner”. Efter tumultet flyr mannen och Daniel hjälper kvinnan samtidigt som han ringer Polisen. Daniel lyckas hålla kvinnan vid medvetande vilket var viktigt med tanke på hennes huvudskada. Kvinnan hade även huggits med en kniv i sidan. Utan Daniels ingripande hade kvinnan sannolikt inte överlevt. Mannen överlämnade sig till Polisen efter en vecka på fri fot och dömdes i Attunda tingsrätt. Daniel tvekade aldrig på att ingripa då han såg händelsen:
– Men jag insåg att någon skulle dö om jag inte gjorde något. Kvinnan var dessutom så oerhört utsatt så tankarna på min egen utsatthet försvann, det var bara att agera. Kan du inte ingripa fysiskt så skrik eller kasta något, ring polisen eller hämta hjälp – bara du inte vänder dig och går därifrån, säger han till Aftonbladet.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening