Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Klart med kulturpriserna

Kultur- och fritidsnämnden har utsett sina pristagare till Sigtuna kommuns kulturpris, Årets ungdomsledare och Kulturstipendiet.

Sigtuna kommuns kulturpris ges till Anna-Karin Wetzig, 49, som numera bor i Odensala. Hon har även bott i andra kommundelar är engagerad i Kulturstugan i Märsta. Anna-Karin får äran och 10 000 kronor i belöning. Enligt motiveringen har hon med ett starkt engagemang förenat den egna konstnärliga verksamheten med arbetet att utveckla kommunens kulturliv över genre- och generationsgränser.
– Kulturstugan är verkligen till för alla. Det sker så många givande möten mellan människor i alla åldrar där. Det är ju en stor del av drivkraften, att träffa andra konstnärer att utbyta kunskap med, det är oerhört stimulerande, berättar Anna-Karin Wetzig, i ett pressmeddelande.
Till Årets ungdomsledare utsågs Jessica Söderman som är ledare i Skånela IF. Även hon belönas med 10 000 kronor. Enligt motiveringen har Jessica varit en fantastisk förebild och drivande av utvecklingen i ungdomsverksamheten. Hon har även ett socialt engagemang både i och utanför föreningen. Slutligen går Kulturstipendiet till syskonen Johan och Lisa Bergsten. Båda har ett VM-guld i blåsorkestermusik från 2013 i bagaget och spelar i de flesta av Kulturskolans olika ensembler. De får stipendiet för att att fortsätta främja sina egna musikaliska engagemang och moraliska utveckling. De båda får 5000 kronor vardera.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.