Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Klart med kulturpriserna

Kultur- och fritidsnämnden har utsett sina pristagare till Sigtuna kommuns kulturpris, Årets ungdomsledare och Kulturstipendiet.

Sigtuna kommuns kulturpris ges till Anna-Karin Wetzig, 49, som numera bor i Odensala. Hon har även bott i andra kommundelar är engagerad i Kulturstugan i Märsta. Anna-Karin får äran och 10 000 kronor i belöning. Enligt motiveringen har hon med ett starkt engagemang förenat den egna konstnärliga verksamheten med arbetet att utveckla kommunens kulturliv över genre- och generationsgränser.
– Kulturstugan är verkligen till för alla. Det sker så många givande möten mellan människor i alla åldrar där. Det är ju en stor del av drivkraften, att träffa andra konstnärer att utbyta kunskap med, det är oerhört stimulerande, berättar Anna-Karin Wetzig, i ett pressmeddelande.
Till Årets ungdomsledare utsågs Jessica Söderman som är ledare i Skånela IF. Även hon belönas med 10 000 kronor. Enligt motiveringen har Jessica varit en fantastisk förebild och drivande av utvecklingen i ungdomsverksamheten. Hon har även ett socialt engagemang både i och utanför föreningen. Slutligen går Kulturstipendiet till syskonen Johan och Lisa Bergsten. Båda har ett VM-guld i blåsorkestermusik från 2013 i bagaget och spelar i de flesta av Kulturskolans olika ensembler. De får stipendiet för att att fortsätta främja sina egna musikaliska engagemang och moraliska utveckling. De båda får 5000 kronor vardera.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.