Julia WittbergFoto: Magnus GranhagenDe fem luciakandidaterna fick presentera sig på Stora Torget i Sigtuna.Foto: Magnus Granhagen
Julia blev årets Lucia
I samband med Julmarknadens första dag i Sigtuna kröntes Julia Wittberg till Lucia: - Just nu vill jag bara göra detta så bra som möjligt och inte göra kommunen eller nån annan besviken, säger Julia till märsta.nu direkt efter att hon utsetts till Lucia.
Kommuninvånarna har sagt sitt om Lucia då man valde Julia Wittberg från Steninge. Julia är 15 år gammal och går på Bergius, pappa är före detta FIFA-domaren Stefan Wittberg. Hon berättar för märsta.nu att hon deltagit i Luciatåg tidigare på lågstadiet samt att hon brukar följa det årliga tåget i TV: – Jag är verkligen jätteglad och chockad då jag inte trodde jag skulle vinna samt väldigt tacksam till alla som röstat på mig.
Fakta Årets Lucia Namn: Julia Wittberg Ålder: 15 år Bor: Märsta Familj: Pappa Stefan, mamma Ulrika, bröderna Anton & Jonathan samt en pojkvän Skola: 9:e klass i Bergiusskolan i Märsta Intressen: Jag älskar att sjunga, dansa och uppträda, på min fritid håller jag även på med cheerleading
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.
Nöjesnyheter Bröderna Goran och Mario Tvrtkovic, finalister i kategorin Årets Franchisetagare i Svenska Franchisegalan 2026, öppnar inom kort en ny Taco Bar-restaurang i Märsta.
Kulturnyheter Den 6 mars klockan 19.00 gästar Livgardets dragonmusikkår Kulturumteatern i Märsta med konserten ”Marsch!”. Det är första gången militärmusikkår uppträder på scenen i Kulturum.
Kulturnyheter Sigtuna kulturskola fyller 70 år och jubileet uppmärksammas under hela året. Firandet inleddes på onsdagen med en föreställning där många barn och ungdomar medverkade, både på och bakom scenen.
Märstafolket På lördag samlas artister, politiker och anhöriga i manifestationen och galan ”Det Räcker!” mot skjutvapenvåld. Steningebon Sebastian Stakset är en av initiativtagarna.