Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Höjda avgifter på Kulturskolan

Kulturskolan i Sigtuna kommun för höjda avgifter, detta sedan budgeten minskat med 1,2 miljoner kronor i år: - Dessvärre har vi en tuff ekonomisk situation – orsaken är tidigare oansvarig politik som gjort av vi har höga låneskulder och ingen buffert. Det är allvarligt, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Avgifterna i Kulturskolan går upp och syskonrabatten slopas, detta efter beslut i Kommunstyrelsen. Ärendet ska även hanteras på kommunfullmäktige under torsdagskvällen. Bland annat höjs instrumenthyran från 250 kr till 350 kr per termin, ämneskurser ökar från 875/975 till 1100 kronor/termin. Danslinjen ökar från 1400 till 1700 kr/termin.

Ska få ordning och reda
Bakgrunden till de höjda taxorna är att Kulturskolan fått minskad budget med 1,2 miljoner kronor för 2019. 1065 elever var inskrivna på Kulturskolan under höstterminen 2018 på 1315 platser. Pernilla Bergqvist (L), ordförande Barn- och ungdomsnämnden, säger i mail till märsta.nu att man arbetar för att få ordning och reda genom att bygga upp och stärka ekonomin. Avgifterna har inte heller höjts sedan 2008 poängterar hon.
– Men jag tror alla förstår att kostnaderna självklart har ökat under dessa år. Inte minst efter bygget av vår nya, fina kulturskola som invigdes 2015.

Opposition emot slopad syskonrabatt
Höjningen ska vara blocköverskridande, även om oppositionen motsatt sig att syskonrabatten slopas.
– Enligt en sammanställning som nämnden fick vid sammanträdet i nämnden så sticker vi inte ut gällande avgifter till Kulturskolan i Stockholms län efter höjningen, utan vi ligger runt medel. Vi har nu från hela nämnden gett kommunfullmäktige förslaget att gå på den här linjen. Ämneskursavgifterna höjs i snitt med 175 kr per termin/barn. Sedan förstår jag att det är speciellt tufft för familjer med flera barn som går flera kurser eller fördjupade ämneskurser, fortsätter Bergqvist.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.