COOP MärstaFoto: Insändarbild

Högt tryck på semlor

Det är fettisdagen i kommunen och på Stora COOP Märsta har det varit hög efterfrågan hela dagen.

Fettisdagen är här och på Stora COOP Märsta är det som vanligt hög efterfrågan på att köpa hem en eller flera semlor. Butiken meddelar att det fram till cirka 16-tiden hade sålts cirka 3500 semlor. Intresset för Fettisdagen rapporteras vara stort runt om i kommunen. Det har blivit en riktig tradition att äta semlor på Fettisdagen.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.