Daniel Forsbom tävlade i Luciapokalen på Fitnessmässan i ÄlvsjöFoto: Privat

Forsbom fyra på Luciapokalen

Sigtunabon Daniel Forsbom, 38, ställde upp i Luciapokalen på Fitnessmässan: - Det blev en härlig fjärdeplats, säger Daniel till märsta.nu

I flera månader har Daniel Forsbom från Sigtuna förberett sig för Luciapokalen där han ställde upp i Classic Bodybuilding 180 cm. Luciapokalen är landets största amatörtävling i bodybuilding och senast Daniel tävlade i bodybuilding var för 15 år sedan. Tolv stycken  tävlade i klassen och att komma fyra tycker Daniel är mycket bra. Vann gjorde Christopher Elvström från Linköping. Daniel har under träningsperioden kombinerat hantverksjobbet och det nystartade PT-företaget med träningen och den strikta dieten för att få kroppen i perfekt form till tävlingen.

Strikt diet sedan april
Förberedelserna har pågått sedan januari berättar Daniel, träningar 5-6 dagar i veckan och sedan i september dessutom två gånger om dagen. Trots att Daniel driver PT-firman Food & Fitness har han tagit hjälp av en hälsocoach. Den strikta dieten har pågått sedan april och måltiderna har blivit allt mindre ju närmare tävlingen han kommit.
– Mot slutet har jag brutit ner allt i beståndsdelar när det gäller intag av protein, fett och kolhydrater.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.