Mohammad Al-Said med Dolph LundgrenFoto: Riddarens Vårdcentral
Dolph Lundgren i Märsta
Dolph Lundgren var i Märsta under söndagen vilket dokumenterades med en selfie av Mohammad på Riddarens Vårdcentral i Märsta Centrum: - Han behövde hjälp med ett besvär och kom in på drop-in eftersom han hade hört att vi alltid har öppet där man kunde få tid direkt, säger Mohammad Al-Saaid, läkare på Riddarens vårdcentral.
Riddaren Vårdcentral i Märsta fick oväntat besök när Dolph Lundgren kom på besök. Läkaren Mohammad tog en selfie med honom och lade upp på Riddarens facebooksida. Vips var det då flera andra som sa sig ha sett Dolph Märsta, bland annat på apoteket i ICA Kvantum. Dolph Lundgren föddes i Spånga men studerade faktiskt på Valstaskolan enligt Wikipedia. Onekligen verkar det finnas kopplingar till Märsta kvar.
Mohammad Al-Saaid var den som tog emot honom och därefter tog selfien med honom. Han berättar att Dolph behövde hjälp med ett besvär och kom på drop-in eftersom han hade hört att de alltid har öppet och man kan få en tid direkt: – Lyckligtvis kunde han hinna med flyget till inspelningen av Aquaman, säger Mohammad Al-Saaid
Kulturnyheter Sigtuna kommun har utsett årets mottagare av kultur- och fritidspriserna. Kulturpriset 2025 går till Anna Forster och utmärkelsen Årets ungdomsledare till Rebecka Johannesson.
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.