Foto: Daniel IskanderFoto: Daniel IskanderFoto: Daniel IskanderMärsta FolkdansgilleFoto: Daniel IskanderFirandet i ValstaFoto: Jamshid JamshidiFirandet i Valsta Foto: Jamshid JamshidiValstaFoto: Jamshid JamshidiMidsommarstången i ValstaFoto: Jamshid JamshidiBorgmästarängen i SigtunaFoto: Lilian Andersson
Bilder från Midsommar
Här kommer bilder från midsommarfirandet i kommunen
Trots det grådaskiga vädret var det några hundra stora som små som intog Sätunaparken för att dansa små grodorna och andra midsommarvisor till tonerna av Märsta Folkdansgille. I Valsta var det ca 500 besökare som deltog i firandet som Valstasatsningen och Märsta IK låg bakom. Direkt efter firandet på Sätuna begav sig Märsta folkdansgille till Sigtuna. Det var som vanligt knökfullt på Borgmästarängen.
Nöjesnyheter Minigolfbanan vid strandpromenaden i Sigtuna har öppnat för säsongen. Under helgen lockade det soliga vädret många besökare till premiären.
Kulturnyheter Den 6 juni invigs en ny utställning på Sigtuna museum med titeln "Sverige kanske började i Sigtuna?". Genom konstverk och texter undersöks frågor om identitet, tillhörighet och kulturarv – både ur ett historiskt och samtida perspektiv.
Kulturnyheter Sigtuna museums chef Ted Hesselbom är åter aktuell som författare. Tillsammans med arkeologen Anna Lihammer har han skrivit Ragnarök – en bok som skildrar den dramatiska övergången från vikingatid till medeltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kulturnyheter Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.