Anna Kalles till vänster i samband med 1:a maj 2016Foto: Pressbild/Socialdemokraterna

Vi står bakom Anna Kalles

Tre socialdemokrater skriver en insändare att de står bakom Anna Kalles

För några veckor sedan framförde socialdemokraten Anna Kalles sin oro kring uppgifterna om misstänkta oegentligheter som sägs pågå inom politiken i Sigtuna kommun. Hon stod upp för det hon tror på – rättvisa och demokrati. Nu tvingas hon lämna sina uppdrag för att hon anses vara obekväm.

Alla har sin fulla rätt att uttrycka sina åsikter och sina upplevelser utan bestraffning. Det är den yttrandefriheten som vi så stolt värnar om i Sverige. Därför är det obegripligt för oss att en fritidspolitiker inte får ge sin bild av det samhälle hon lever i.

Vi står helt bakom Anna Kalles och delar hennes värderingar om demokrati. Vi ser lika allvarligt på uppgifterna om misstänkta oegentligheter, och tycker det är viktigt att man går till botten med detta. Vi delar hennes uppfattning att vårt uppdrag är att sätta invånaren först och att Sigtuna ska vara en bra kommun att bo, leva och verka i.

  • Fredric Sjöberg
  •  Elias Jobran
  • Anna Johansson
    enskilda S-debattörer

Återkalla inte människors trygghet, säg nej till regeringens förslag!

Debatt Regeringens förslag om att kunna återkalla permanenta uppehållstillstånd är ett allvarligt steg i fel riktning. Det skapar otrygghet, splittrar samhällen och riskerar att slå hårt mot människor som redan i dag är en självklar del av vårt gemensamma Sverige. Därför bör styret i Sigtuna kommun säga nej till detta även om det innebär att gå emot sina egna partikamrater på nationell nivå.

repliken: Sigtuna kommun förtjänar en seriös opposition

Debatt I oppositionens roll ingår att granska och vid behov utkräva ansvar av den styrande kommunledningen. Det är så det ska gå till i ett demokratiskt samhälle och jag välkomnar en saklig debatt i alla frågor som rör vår fina kommun. Jag förstår och respekterar att oppositionsrådet inför ett kommande valår vill ta alla chanser att ge sig på den styrande kommunledningen. Men sättet hon gör det på är inte seriöst, det är osmakligt.

Vi kräver handling av M, SD, KD och SfS för konsultslöseriet

Debatt Den moderatledda kommunledningen som styr Sigtuna kommun måste utkrävas på ansvar för slöseriet med kommuninvånarnas skattepengar. Efter det som framkommit i Uppdrag granskning räcker det inte med att säga att man tar bristerna på allvar, vi kräver krafttag.

Livsfarligt övergångsställe!

Debatt Det som inte får hända har tyvärr hänt - igen - någon har blivit påkörd vid övergångsstället på Valstavägen, intill Buregatans busshållplats. I mer än tjugo år har vi varnat för detta övergångsställe, påpekat problem med belysning, skymd sikt m m och oroat oss för att någon ska bli påkörd med stora skador, eller kanske något ännu värre, som följd.

15 000 i bostadskön i Sigtuna kommun

Debatt Det står över 15 000 personer i bostadskön i Sigtuna kommun. Samtidigt finns det ett hundratal lediga lägenheter hos SigtunaHem – hyresrätter samt bostadsrätter som är för dyra för de flesta.

Tillsammans stoppar vi mäns våld mot kvinnor

Debatt Idag uppmärksammar vi Orange Day, den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. En dag där vi tillsammans tar ställning mot mäns våld mot kvinnor, som drabbar kvinnor dagligen. I vår kommun, i vårt land och i hela världen.

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Debatt Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Debatt Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.