Vänsterpartiet är kritiska till Engelska skolan i Sigtuna
Vänsterpartiet Sigtuna kommun ser oroligt på att Engelska skolan vill etablera sig i Sigtuna. En privat skola som har som mål att gå med vinst till sina aktieägare har inte här att göra. Detta, menar vi, kommer att spä på den skolsegregation vi redan har i denna kommun.
Börsnoterade Internationella Engelska Skolan (huvudägare är det amerikanska riskkapitalbolaget TA Associates och paret Barbara och Hans Bergström) är en vinstmaskin. Fru Bergström har tjänat upp mot 1 miljard kronor på försäljning och börsintroduktion av företaget. Bara förra året delades 45 miljoner ut till aktieägarna.
Skolor vars ägare som vill vinstmaximera försöker då locka vissa grupper av elever. Att försöka hålla borta elever som behöver extra stöd. Från en forskningsstudie 2013 visar att det är åtta gånger större chans att elever i behov av stöd har tillgång till specialpedagogiska insatser på en kommunalgymnasieskola jämfört med en fristående. Även elevhälsa satsas det generellt mindre på och det är i genomsnitt färre lärare per elev. Samtidigt som att det är mindre andel lärare som har en tillsvidaretjänst och lönerna är lägre i genomsnitt. Dessutom sätter man gärna överbetyg för att locka eleverna (som är grunden för att få intäkterna).
Sigtuna Stadsängar är precis ett sådant läge som friskolor letar efter. Ett område där socioekonomin förmodligen kommer att bli hög så att det är större sannolikhet att man får ”rätt sorts” elever.
När vi väl får till regleringen att privata bolag inte får ta ut obegränsat med utdelning från välfärden (Sverige är unikt i hela världen som tillåter detta) får vi se vad som händer. Senast var det i Kalifornien som man bestämde att privata skolor inte ska kunna gå med vinst. Varför ska man kunna göra det i Sverige? Har man en skola bara för att gå i vinst har man inte något i välfärdsbranschen att göra. Våra skattepengar ska gå till en bra skola för alla för då får vi också ett fungerande samhälle.
Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.
Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.
Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.
Insändare Tidigare i år skrev Socialdemokraterna (S) en insändare där de framförde kritik mot att det inte byggs nya särskilda boenden för äldre (SÄBO) i Sigtuna kommun.
Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.
Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?
Insändare Moderaterna startade 2020 en kommunal bostadsförmedling där det just nu finns 15 fastighetsägare som bidrar till att underlätta bostadssökandet i Sigtuna kommun.
Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.
Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.
Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.
Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.
Insändare Den 8 mars är inte bara en dag för uppmärksamhet. Det är en dag för kamp. Internationella kvinnodagen påminner oss om att jämställdhet aldrig har kommit av sig själv. Den har alltid vunnits genom organisering, mod och solidaritet.
Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.
Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.
Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.
Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.
Insändare Moderaternas replik innehåller många ord om att man arbetar inlyssnande. Men trots detta får vi inget svar på den grundläggande frågan: hur krymper bostadskön genom att man säljer ut delar av beståndet till underpris?
Insändare Marie Axelsson skriver i en insändare att utförsäljning av hyresrätter är ”en rent ideologisk handling från moderatstyrets håll.” Känner du som läsare igen citatet? Det är inte konstigt. Axelsson har nämligen ylat på samma sätt i frågan tidigare.
Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.
Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.