Trygghet och säkerhet är ingen komplex fråga, sluta snacka strunt. Trygghet och säkerhet skapar vi genom förebyggande arbete på ett systematisk sätt genom samverkan där medborgarna är i fokus.
Kom ihåg att vi måste se till att alla är inkluderade och att det måste finnas förståelse och respekt men även tydlighet, struktur och rutiner. Hittills har politiken löst problemen S, L och Mp genom akuta ogenomtänkta insatser nu sägs det att det ska finnas framförhållning! Återstår att se eftersom skadan har redan skett och det blir svårt att göra om och göra rätt (hittills har kommunledningen inte lyckas, med det trots att många inklusive undertecknad har påpekat vikten att tänka om och göra rätt många gånger).
Ett steg i rätt riktning är att Socialtjänsten anställer två fältarbetare som ska komplettera de två fältarbetare som finns inom kultur och fritid. Mini Maria måste utökas. Jag ser inte vad problemet är, vi måste tillsammans se till att saker och ting kommer i ordning och inte stanna vid att frågan är komplex. Vi måste förstärka det positiva och arbeta bort det negativa genom att minska utrymmen för missförstånd, fördomar och förutfattade meningar. Implementeringen är viktig och ska göras i rätt ordning så att vi inte hoppar över stegen och hela tiden börjar om från början.
Dragan Perkovic KF-ledamot och viceordförande i KFN
Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.
Insändare märsta.nu (24/9) rapporterar att företagsklimatet i kommunen försämrats, och hänvisar till Svenskt Näringslivs regionchef Annika Bröms som bland annat kommenterar det allvarliga problemet med brottslighet och otrygghet.
Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!
Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.
Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.
Insändare Många svenskar tror jag upplever att kyrkovalet inte angår dem. Men i år mer än någonsin tror jag de faktiskt egentligen har starka åsikter kring det.
Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.
Insändare I dag presenterar Liberalerna i regeringen den största skolbudgeten i modern tid – ett kraftfullt besked till alla Sveriges elever, lärare och skolledare.
Insändare Lowe Börjeson har helt rätt i att vi måste ta de strukturella utmaningarna på allvar och att framtidens jobb i hög grad kommer att växa fram i nya, gröna branscher. Innovation är en avgörande byggsten för ett samhälle som vill stå starkt i längden.
Insändare Annika Bröms och Svenskt Näringsliv har rätt i att politiken behöver vägledas av ett långsiktigt ansvarstagande för samhällsekonomin. Den alltför höga arbetslösheten, inte minst bland unga, gör stor skada.
Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.
Insändare Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!
Insändare I sommar har endast 121 ungdomar i gymnasieåldern fått sommarjobb via kommunen. Totalt finns det ca 2700 ungdomar i åldern 16-19 år och en stor andel av dem har gått arbetslösa hela sommaren. Det är sorgligt.
Insändare Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.
Insändare Sommarsverige bjuder på något för alla. Från Ystad till Haparanda, från Stockholm till Göteborg kryllar det av smultronställen med natur, kultur och allt däremellan. Många svenskar vill se sig om i vårt vackra land - men höga priser på bussar och tåg gör möjligheterna begränsade för många.
Insändare Sommarlovet ska vara en tid av frihet, inte en period av oro och rädsla. Ändå förs varje år barn och unga från Sverige för att könsstympas eller giftas bort mot sin vilja. Vissa återvänder aldrig till skolstarten.
Insändare Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet! Unga i Sigtuna kommun har idag svårt att få jobb. Men istället för att agera väljer den moderatledda kommunledningen att blunda för verkligheten genom att prioritera skattesänkningar före våra ungdomars framtid. Vi vill istället införa en sommarjobbsgaranti för samtliga ungdomar i årskurs nio och på gymnasiet.
Insändare Det har sedan många år varit tydligt att, om inget görs, kommer det att bli brist på platser inom särskilt boende för äldre i Sigtuna kommun (SÄBO).