Foto: Sigtuna kommun/Kari Kohvakka

Skolan först! Låt lärare vara lärare

En lyckad skolgång är varje ung människas bästa försäkring mot framtida utanförskap och samhällets bästa försäkring för välstånd och utveckling.

Därför sätter vi liberaler alltid skolan först. Våra förskolor och skolor i Sigtuna kommun ska tillhöra de bästa i landet med höga kunskapsnivåer, lugn och ro i alla klassrum, tidigt stöd och bättre arbetsmiljö för våra lärare.

För att nå vår vision måste vi säkerställa att våra lärare får bättre kringstöd. Lärare måste få vara lärare och fokusera på undervisningen. Det är inte rimligt att lärare, med flera års akademiska studier i bagaget, ska ägna flera timmar i veckan till saker som att städa efter lektioner, vattna blommor, vara rastvakt, fixa med krånglande IT-utrustning, organisera utflykter eller hantera administration kring prov, frånvaroregistrering eller praktisk information till föräldrar.

För att höja kvaliteten på undervisningen och statusen för läraryrket har vi flera förslag på åtgärder. Bland annat vill vi inrätta lärarassistenter som kan avlasta och underlätta för lärare genom att ta över arbetsuppgifter som inte är kopplade till undervisning. Liberalernas förslag på 18 000 lärarassistenter i grundskolan och i gymnasiet skulle innebära 76 lärarassistenter hos oss i Sigtuna kommun. Det skulle vara mycket välbehövligt.

En annan åtgärd är att inrätta fler sociala team på våra skolor. Ett lyckat projekt som jag sett på nära håll är konceptet med Trivascoacher på Tingvallaskolan. Insatserna här förstärker skolans arbete med trygghet och värdegrundsarbete. Detta kompletterar på så sätt pedagogernas arbete så att deras utrymme för att stärka elevens kunskaper är i fokus och inte behöver ligga på att lösa konflikter. Rektor, lärare och elever vittnar om en lugnare skola med ökad trygghet, trivsel och studiero. Jag anser därför att vi ska satsa på att sprida detta med sociala team i Sigtuna kommun.

Med vårt nya skolutvecklingsprogram har vi ett smalare och vassare program med en tydlig och långsiktig satsning på kunskap, trygghet och medarbetare. Det har lyft skolresultaten och är därmed en vinst för alla barn och unga i vår kommun. Efter flera år av varierande kunskapsresultat i skolan ser vi nu ett trendbrott med kraftigt förbättrade resultat i framför allt årskurs 9 och en tydlig förbättring i årskurs 6. Men att ständigt sträva efter att utvecklas och viljan att bli ännu bättre är viktig i Sigtuna kommun. Vi måste satsa på skolan och fortsätta utvecklingen med åtgärder som till exempel lärarassistenter och sociala team. Vi ger oss inte. Vår resa att bli en av de bästa skolkommunerna fortsätter.

  • Pernilla Bergqvist (L), Ordförande i barn- och ungdomsnämnden

repliken: Sigtuna kommun förtjänar en seriös opposition

Insändare I oppositionens roll ingår att granska och vid behov utkräva ansvar av den styrande kommunledningen. Det är så det ska gå till i ett demokratiskt samhälle och jag välkomnar en saklig debatt i alla frågor som rör vår fina kommun. Jag förstår och respekterar att oppositionsrådet inför ett kommande valår vill ta alla chanser att ge sig på den styrande kommunledningen. Men sättet hon gör det på är inte seriöst, det är osmakligt.

Livsfarligt övergångsställe!

Insändare Det som inte får hända har tyvärr hänt - igen - någon har blivit påkörd vid övergångsstället på Valstavägen, intill Buregatans busshållplats. I mer än tjugo år har vi varnat för detta övergångsställe, påpekat problem med belysning, skymd sikt m m och oroat oss för att någon ska bli påkörd med stora skador, eller kanske något ännu värre, som följd.

15 000 i bostadskön i Sigtuna kommun

Insändare Det står över 15 000 personer i bostadskön i Sigtuna kommun. Samtidigt finns det ett hundratal lediga lägenheter hos SigtunaHem – hyresrätter samt bostadsrätter som är för dyra för de flesta.

Tillsammans stoppar vi mäns våld mot kvinnor

Insändare Idag uppmärksammar vi Orange Day, den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. En dag där vi tillsammans tar ställning mot mäns våld mot kvinnor, som drabbar kvinnor dagligen. I vår kommun, i vårt land och i hela världen.

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.