Foto: Arkivbild/märsta.nu

Moderaterna motarbetar valdeltagandet

Den moderatledda koalitionen har beslutat att kommunen ska avbryta den påbörjade rekryteringen av demokratiambassadörer. Deras viktigaste arbetsuppgift skulle ha varit att gå ut i kommundelarna och prata med invånarna för att få fler att använda sin rösträtt i valet i september.

I Sigtuna kommun fanns det områden där valdeltagandet var så lågt som 53% vid förra valet. Alla partier är överens om att det är viktigt för demokratin att få så många kommuninvånare som möjligt att använda sin rösträtt, därför är detta beslut märkligt på flera sätt. I beslutet gör den moderatledda koalitionen en ändring i den redan fastställda Verksamhetsplanen för 2018. Följden av beslutet är att kommunens kommunikationsavdelning nu istället ska göra särskilda informationsinsatser. Något som kommunledningen hittills inte kunnat specificera mer än så.
Kostnaden för att anställa demokratiambassadörer skulle ha varit 300 000 kronor, en summa som i sammanhanget får anses som liten för den stora demokratiinsats som detta skulle ha varit. Pengarna överförs nu till kommunikationsavdelningen. Men vad pengarna ska användas till är alltså oklart.

Malmö, Göteborg och Botkyrka har alla haft positiva resultat med demokratiambassadörer vid tidigare val, speciellt gällande förstagångsväljare och invandrare. Demokratiutredningen 2016 visar att kommuners satsningar på att anställa demokratiambassadörer har varit framgångsrika och att det därför är eftersträvansvärt att fortsätta satsa på.

Vi anser att demokratiambassadörer är en beprövad metod som skulle fungera för att öka valdeltagandet i Sigtuna kommun. Detta är ett av flera beslut där den moderatledda kommunledningen ignorerar konsekvenserna för de vanliga invånarna i Sigtuna kommun.

  • Marie Axelsson, (S) gruppledare i kommunfullmäktige
  • Niklas Andersson, (V) ordförande

Svar från Regnbågskoalitionen

Det är riktigt att Sigtuna kommun planerade anställa demokratiambassadörer med uppgift att få fler kommuninvånare att gå och rösta i valet i höst. Det är också korrekt att vissa områden i Sigtuna kommun har mycket lågt valdeltagande och att kommunen bör bidra till stärkt demokrati och ökad delaktighet.

Den nya koalitionen i Sigtuna kommun arbetar med transparens och öppenhet som ledord och anser att en av våra viktigaste uppgifter är att invånarna dagligen känner delaktighet och att de har goda möjligheter till dialog med kommunens förtroendevalda.

Det måste vara de politiska partierna som förmår opinionsbilda så att invånarna känner sig manade att gå till vallokalerna. Det är vi som ska stå för den inspirationen och inte kommunen. Och för detta krävs en balanserad debatt med sympatiskt tonläge.

Projektet med kommunala demokratiambassadörer hotade tyvärr att motverka detta, då deras objektivitet inte går att säkerställa.

När rekryteringen satte igång nåddes vi nämligen av oroväckande uppgifter att ett av de politiska partierna i kommunen såg demokratiambassadörerna som en möjlighet att iklädd kommunjacka påverka väljarna i en viss partipolitisk riktning. Ett partis sympatisörer hade enligt uppgifterna långt gångna planer på att infiltrera ambassadörsorganisationen genom att anmäla sig som frivilliga ambassadörer. Dessa rykten kom från flera välunderrättade och av varandra oberoende källor.

Efter vad som hänt i den här kommunen de senaste åren vare sig ville, eller vågade vi, ta risken att valrörelsen skulle komma att handla om fortsatt mygel och korruption.

Vi kunde inte få några som helst garantier att demokratiambassadörerna skulle agera neutralt vid sina möten med väljarna som naturligtvis skulle börja ställa frågor om politik.

Därför tvingades vi tänka om.

Det är nu 142 dagar till valet och relativt gott om tid att hitta andra, mer lämpliga metoder för att stärka demokratin och öka delaktigheten. En fullständig plan kommer presenteras inom kort.

Att just socialdemokraterna högljutt opponerar sig mot beslutet talar kanske sitt tydliga språk och det tål även att påpekas att samtliga tre kommuner som nämns som ”goda” exempel är S-styrda.

  • Olov Holst (M), Lars Björling (SfS), Karsten Bjärbo (KD), Gill Brodin (C), Pernilla Bergqvist (L), Karolina Windefalk (MP)

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.

Glöm inte bort tillväxten i valprogrammet

Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.

Ditt engagemang behövs i lokalpolitiken

Insändare Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!

Dålig politik ger för få sommarjobb

Insändare I sommar har endast 121 ungdomar i gymnasieåldern fått sommarjobb via kommunen. Totalt finns det ca 2700 ungdomar i åldern 16-19 år och en stor andel av dem har gått arbetslösa hela sommaren. Det är sorgligt.

Skolan är viktigast för Liberalerna

Insändare Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.

Sverigekortet gör resande tillgängligt för fler

Insändare Sommarsverige bjuder på något för alla. Från Ystad till Haparanda, från Stockholm till Göteborg kryllar det av smultronställen med natur, kultur och allt däremellan. Många svenskar vill se sig om i vårt vackra land - men höga priser på bussar och tåg gör möjligheterna begränsade för många.

Ingen ska lämnas ensam i hederns skugga

Insändare Sommarlovet ska vara en tid av frihet, inte en period av oro och rädsla. Ändå förs varje år barn och unga från Sverige för att könsstympas eller giftas bort mot sin vilja. Vissa återvänder aldrig till skolstarten.

Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet!

Insändare Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet! Unga i Sigtuna kommun har idag svårt att få jobb. Men istället för att agera väljer den moderatledda kommunledningen att blunda för verkligheten genom att prioritera skattesänkningar före våra ungdomars framtid. Vi vill istället införa en sommarjobbsgaranti för samtliga ungdomar i årskurs nio och på gymnasiet.

Arlandautredaren – Norman – har både rätt och fel!

Insändare Helt rätt har han när det gäller att förhandla bort stationsavgiften på 149:- till A-train som omöjliggör resande för de flera tusental som arbetar dagligen på själva flygplatsen, andra flygrelaterade jobb eller andra verksamheter inom det vidare Arlandaområdet.