Mattias Askerson (M), Kommunstyrelsens ordförande. Foto: Moderaterna

Det första av flera

Nu har det blivit dags att lämna 2025 och med bestämda steg gå in i valåret 2026.

För egen del har 2025 varit ett roligt, spännande och intensivt år med fokus på vår fina kommun efter att jag tog över som kommunstyrelsens ordförande den 1 februari.

Mitt uppdrag är att ständigt hitta vägar som gör din vardag enklare, tryggare och bättre. För att kunna göra det måste jag och mina kollegor förstå och veta hur du har det, vad som fungerar bra och vad som behöver förbättras. Därför har min högsta prioritet varit att träffa så många invånare, företagare och andra verksamma här som möjligt. Jag vill lyssna och lära, men jag vill också få möjlighet att berätta vad som är på gång och vilka mål vi jobbar mot – för din skull.

Under 2025 har flera tidigare igångsatta insatser och reformer visat goda resultat. Som till exempel inom äldreomsorgen där mätningar gång på gång visar att de som bor i särskilt boende eller har hemtjänst är alltmer nöjda. Numera ligger Sigtunas resultat på flera områden över både läns- och rikssnittet och siffrorna är de högsta på många år.

Det viktiga trygghetsarbetet fortsatte i oförminskad takt. I höstas visade Polisens trygghetsundersökning att fler känner sig tryggare i kommunen i stort, samtidigt som några områden tyvärr sticker ut med ökad upplevd otrygghet. De signalerna tar vi förstås på största allvar och har därför bland annat ökat samverkan med Polisen och våra BID-föreningar (Business Improvement District) för att tillsammans hitta fler sätt att motverka otryggheten i hela kommunen på dygnets alla timmar.

Under våren utvärderades de igångsatta åtgärderna i tiopunktsprogrammet för trygghet och studiero i skolan och resultatet var mycket positivt! Såväl elever som lärare och övrig personal upplever att insatserna ger resultat och akutskolan, trygghetsteamet och kameror uppskattas mest. Tiopunktsprogrammet, och framförallt akutskolan, har lockat tjänstemän och politiker från andra delar av landet att besöka Sigtuna för att kunna ta del av goda exempel att följa i sina kommuner.

Ytterligare något som fått stor nationell uppmärksamhet är satsningen för att motverka antisemitism i skolan. Antisemitismen är en skamfläck i vårt samhälle och måste motarbetas i alla lägen. Därför infördes Sigtunamodellen, en riktad satsning för att öka kunskapen om antisemitism bland all skolpersonal och elever i både fristående och kommunala skolor och gymnasium. Sigtunamodellen har tre delar: högskoleutbildning för lärare om 7,5 högskolepoäng, föreläsningar för all skolpersonal samt aktivitet för elever i utvalda årskurser i samarbete med Sigtuna Museum. Satsningen fick stor uppmärksamhet när de första föreläsningarna hölls i september och omnämndes i nationell media som ett gott exempel för andra kommuner att följa.

Runtom i hela kommunen händer det saker för att du och jag ska ha en snygg och trygg miljö att vistas i. I december restes stommen till Kulturhuset Mimer i Valsta, en spännande byggnad som ska fyllas med verksamheter och skapa en mötesplats för såväl Sigtunas invånare som besökare från hela landet.

Utvecklingen av området öster om Märsta station har haft stort fokus och i november fattade kommunfullmäktige beslut om visionen Märsta nästa. Invånarmöten och -dialoger, enkäter, samtal med barn och ungdomar, workshops med politiker och tjänstemän har lett fram till Märsta nästa och beslutet är ett viktigt steg i arbetet med att forma en ny hållbar stadsdel. Jag ser med stor entusiasm fram emot att en riktigt snygg och trygg stadsdel växer fram och skapar nya möjligheter för oss som redan bor i kommunen, men också för nya invånare, företag och samhällsservice. Och jag ser lite extra mycket fram emot de smarta lösningarna för bättre kommunikationer och snabbare resväg till Arlanda som lyfts i visionsarbetet. Glädjande nog kom i somras också Arlandautredningens slutbetänkande som bekräftar bland annat det vi länge och i flera sammanhang framfört till både nuvarande och tidigare regeringar; Märsta station måste byggas om, E4an måste breddas och fler busslinjer skapas för att Arlanda ska fungera på bästa sätt. Det behövs för alla oss som älskar att resa, men framförallt för alla er som arbetar på flygplatsen.

Apropå resa, i juni hade jag förmånen att få besöka vår vänort Rakvere i Estland. Som ett sätt att visa tacksamhet för den hjälp Sigtuna gav Rakvere när Estland återvann sin frihet på 1990-talet har vi fått ett torg uppkallat efter oss. Det var med stor stolthet jag invigde Sigtunaplatsen och det värmde väldigt att få lyssna till hur mycket Sigtuna har betytt för den lilla staden i Estland.

Inget år är enbart en dans på rosor och det har också förekommit motgångar och trista omständigheter i Sigtuna kommun under 2025. Det förnekar varken jag eller övriga i kommunledningen. Mitt mål är alltid att förbättra och framkommer det fel eller brister ska dessa rättas till. Du som bor eller är verksam här ska känna dig trygg med att jag alltid står på din sida.

Tack för att du läst ända hit och tack för ett händelserikt år. Nu firar vi in det nya och jag hoppas att 2025 bara var det första av flera år som jag i rollen som kommunstyrelsens ordförande i vår fina kommun får avsluta med att önska dig ett riktigt gott nytt år!

Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.