Olov Holst (M)Foto: Marie-Therese Karlberg

Axelsson ställer ut löften hon inte har täckning för

För det första har jag inte någonstans påstått att Socialdemokraterna lagt fram förslag om att återinföra fastighetsskatten. Jag ställer frågan om (S) kan garantera att den inte återinförs. Antingen har Axelsson återigen läst min insändare slarvigt eller så försöker hon medvetet vilseleda läsarna.

För det andra är det här ett beslut som tas långt över huvudet på Axelsson och hon kan omöjligt veta hur partiledningen kommer förhålla sig till frågan efter valet. För fakta är, som jag också skriver i min insändare, att (S) kommer vara helt beroende av stöd från både Miljöpartiet och Vänsterpartiet efter valet om de ska ha någon möjlighet att bilda regering. Båda dessa partier går till val på att återinföra fastighetsskatten. Det Axelsson alltså påstår är att den socialdemokratiska partiledningen är beredda att gå i opposition hellre än att tvingas ge med sig i fastighetskattefrågan. Knappast troligt.

För det tredje har (S) gjort till sitt paradnummer att ena stunden innerligt lova en sak för att i nästa göra precis tvärt om. Låt mig ta ett närliggande, och högst uppseendeväckande exempel – försvarsminister Peter Hultqvist och frågan om NATO-medlemskap. Under senhösten 2021 hävdade Hultqvist med inlevelse både på sin egen partikongress och i tv-programmet ”30 minuter” att han aldrig skulle medverka till ett svenskt NATO-medlemskap. Bara några månader senare hade både han och partiet gjort en 180-graderssväng. Nu var det inte bara självklart att Sverige skulle vara medlemmar i NATO, nu var det till och med högsta prioritet. Hur kan Axelsson garantera att en liknande 180-graderssväng i fastighetsskattefrågan inte blir resultatet av en regeringsförhandling med (V) och (MP) efter valet?

För det fjärde, att anklaga mig för att sprida lögner visar återigen på Axelssons vilja att försöka vilseleda dig som väljare. Det är också snarare ett tecken på egen desperation än desperation från min och Moderaternas sida. Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har en lång tradition av att förhålla sig väldigt flexibelt till sanningen, inte minst bevisat genom tre program i SVT’s Uppdrag granskning. Den traditionen upprätthålls nu med all önskvärd tydlighet av Axelsson och hennes partikamrater.

Den enda garanti du som väljare har mot ett återinförande av fastighetsskatten är en röst på Moderaterna i riksdagsvalet. Den enda garanti du som väljare har mot en återgång till mygel, korruption och misskötta kommunala verksamheter är en röst på Moderaterna i kommunvalet.

Låt den positiva utvecklingen i Sigtuna kommun fortsätta!

  • Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Insändare I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Insändare Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.

Ayla är en av oss!

Insändare Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Insändare När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.