Liegatan 10

Nya ägare till villa i Sigtuna – prislappen: 6 500 000 kronor

Nu är det klart vem som köpt kedjehuset på adressen Liegatan 10 i Sigtuna av Pia Linnéa Katarina Johansen.

Nya ägare är Sven Jakob Thomas Barrner, 35, och Åsa Karin Teresia Barrner, 34. Priset blev 6 500 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i september 2022. Huset är byggt 1969 och har en boyta på 134 kvadratmeter.

I vintras såldes ett annat kedjehus på samma gata, på Liegatan 1. Där blev priset för det 138 kvadratmeter stora huset 4 900 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 17 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Uppsalavägen 33B, som gick för 10 900 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.