Dikesgatan 7

Nya ägare till villa i Sigtuna – prislappen: 5 800 000 kronor

Emelie Louise och Darryl Mark Ball, 35 och 38 år, har köpt kedjehuset på adressen Dikesgatan 7 i Sigtuna av säljaren Anne Wiik och Stefan Jan Viktor Karlsson.

Köpesumman blev 5 800 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i juli 2021. Husets byggår är 1969 och det har en boyta på 138 kvadratmeter.

Nyligen såldes ett annat kedjehus ett par hundra meter bort, på Källgatan 5. Där blev priset för det 138 kvadratmeter stora huset 4 500 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening