Albods Väg 4

Nya ägare till villa i Sigtuna – prislappen: 10 550 000 kronor

Jannis Dimitrios Hristofilopoulos och Karin Johanna Edberg, båda 38 år, har tagit över fastigheten på Albods Väg 4 i Sigtuna från Martin John Luff och Emma Li Karolina Luff.

Ägarbytet blev klart i augusti 2021 och köpesumman blev 10 550 000 kronor. Husets byggår är 2013 och det har en boyta på 194 kvadratmeter.

Ett par hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Germunds Väg 24. Där landade priset på 7 720 000 kronor för det 149 kvadratmeter stora huset.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening