Stensträngsvägen 2

Nya ägare till tomt i Steningehöjden – priset: 1 500 000 kronor

Krister Svedlund, 42, och Maria Ström, 32, från Upplands Väsby, är nya ägare till tomten på Stensträngsvägen 2 i Steningehöjden.

Säljare är Derome Hus AB. Ägarbytet blev klart i juli 2020 och priset blev 1 500 000 kronor. Tomten är 655 kvadratmeter stor.

Så sent som för två månader sedan såldes en annan tomt precis i närheten, på Stensträngsvägen 35. Där blev priset 1 850 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening