Stora Hunden 21

Nya ägare till fastigheten på Stora Hunden 21 i Märsta – 5 350 000 kronor blev priset

Försäljningen av fastigheten på adressen Stora Hunden 21 i Märsta är nu klar.

Nya ägare är David Norheim och Annika Anna Maria Fransson och säljare är Kennet och Kristina Özgün. Byggår för huset är 2001 och boarean är 130 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i februari 2021 och priset blev 5 350 000 kronor.

Lite mindre än en kilometer därifrån såldes för mindre än en månad sedan en tomt, på Lantbrukets Väg 10. Där landade priset på 8 650 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening