Ekvägen 10

Ny ägare till villa i Märsta – prislappen: 5 050 000 kronor

Fastigheten på Ekvägen 10 i Märsta har fått en ny ägare.

Köpare är Movesta Hem AB och säljare är Arvi Karvinens dödsbo. Köpet blev klart i oktober 2021 och priset blev 5 050 000 kronor. Huset byggdes 1971 och har en boyta på 170 kvadratmeter.

Bara några hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Murkelvägen 20. Där blev priset för det 119 kvadratmeter stora huset 4 710 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 36 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Rönnvägen 6, som gick för 5 480 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.