Håstahage 125

Ny ägare till hus i Märsta – 2 550 000 kronor blev priset

Odensala Grund & Bygg AB är ny ägare till fastigheten på Håstahage 125 i Märsta.

Huset är 167 kvadratmeter stort och byggdes 1980. Säljare är Sawsan Qatanani. Affären blev klar i april 2021 och köpesumman blev 2 550 000 kronor.

Lite mindre än en kilometer därifrån såldes nyligen ett annat hus, på Åslunda 204. Där såldes ett 114 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 5 625 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening