Ekeby 264

Ny ägare till 60-talshus i Rosersberg

Johny Malmström, 64 år, är ny ägare till fastigheten på adressen Ekeby 264 i Rosersberg.

Tidigare ägare var Liselotte Müller. Ägarskiftet blev klart i april 2021. Huset byggdes 1962 och har en boyta på 101 kvadratmeter.

Bara några hundra meter bort såldes i somras ett annat hus, på Skånela 123. Där blev priset för det 112 kvadratmeter stora huset 3 190 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.