Vibyvägen 120

Mindre hus på 50 kvadratmeter sålt i Sigtuna – priset: 4 000 000 kronor

Försäljningen av huset på Vibyvägen 120 i Sigtuna är nu klar.

Nya ägare blir Cecilia Pia Maria Sundel, 54, och Torbjörn Ullberg, 57, boende på Viby Gård Vibyvägen i Sigtuna som köper fastigheten av Abuc AB. Huset är byggt 1995 och har en boyta på 50 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i april 2022 och priset blev 4 000 000 kronor.

Bara några hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Pål Pålssons Gata 25. Där blev priset för det 103 kvadratmeter stora huset 5 750 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 20 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Utsiktsvägen 10, som gick för 11 500 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening