Pilsbovägen 33A

Kedjehus på 109 kvadratmeter sålt i Sigtuna – priset: 4 800 000 kronor

Susanne Iréne Jusslin, 53 år, sedan tidigare boende på just Pilsbovägen är ny ägare till kedjehuset på adressen Pilsbovägen 33A i Sigtuna.

Det 109 kvadratmeter stora huset är byggt 2001. Säljare är Sepideh Zabihi Nejad och Shahab Farnamfar. Ägarbytet gjordes i augusti 2021 och priset blev 4 800 000 kronor.

I vintras såldes ett annat hus på samma gata, på Pilsbovägen 25B. Där blev priset för det 109 kvadratmeter stora huset 3 695 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening