Katarina Jagellonikas Väg 35

Hus på 138 kvadratmeter sålt i Sigtuna – priset: 6 550 000 kronor

Samuel Sunny Kuruvilla, 39 år, har köpt huset på Katarina Jagellonikas Väg 35 i Sigtuna av säljaren Anette Lundquist och Daniel Gustavsson.

Köpesumman blev 6 550 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i juni 2021. Husets byggår är 2005 och det har en boyta på 138 kvadratmeter.

Precis i närheten såldes nyligen ett annat hus, på Katarina Jagellonikas Väg 22. Priset blev där 6 100 000 kronor, för det 155 kvadratmeter stora huset.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.