Lokegatan 16

70-talshus på 147 kvadratmeter sålt i Märsta – priset: 3 700 000 kronor

Fastigheten på Lokegatan 16 i Märsta har fått en ny ägare.

Köpare är Berk Sahgiller, 27 år, boende på Vidargatan i Märsta och säljare är Carl Ingemar Torbjörn Adén. Köpet blev klart i februari 2023 och priset blev 3 700 000 kronor. Huset byggdes 1975 och har en boyta på 147 kvadratmeter.

Alldeles i närheten såldes i november förra året ett annat hus, på Friggagatan 48. Priset blev där 3 350 000 kronor, för det 124 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts 34 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Mångatan 44, som gick för 7 000 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Bostad Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Kommuen lanserar detaljplaneportal

Bostad Nu behöver du inte längre sitta i mail och samtal med kommunens tjänstemän för att få tag i detaljplaner. Kommunen har lanserat en ny detaljplaneportal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening