Mångatan 9

59-åring ny ägare till villa i Märsta – prislappen: 3 200 000 kronor

Eirine Marina Innés Hultkvist, 59, är ny ägare till radhuset på adressen Mångatan 9 i Märsta.

Huset är byggt 1978 och har en boyta på 82 kvadratmeter. Säljare är Siv Elisabet Borrmans dödsbo och Sven Olov Borrman. Ägarbytet gjordes i juli 2022 och priset blev 3 200 000 kronor.

Alldeles i närheten såldes för bara två månader sedan ett annat hus, på Mångatan 24. Priset blev där 4 550 000 kronor, för det 126 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts 28 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Mångatan 44, som gick för 7 000 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.