Mossmyran 145
Mossmyran 145

34-åring ny ägare till stuga i Rosersberg – prislappen: 1 900 000 kronor

Manvinder Singh Mann, 34 år, från Bro är ny ägare till fastigheten på Mossmyran 145 i Rosersberg.

Huset är 36 kvadratmeter stort och byggdes 1947. Säljare är Gun-Britt Una Iréne Dahlin och Ove Gunnar Dahlin. Affären blev klar i oktober 2021 och köpesumman blev 1 900 000 kronor.

Tidigare i år såldes ett annat hus bara några hundra meter bort, på Norrsunda Skoby 109. Där blev priset för det 39 kvadratmeter stora huset 2 000 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Norrsunda Skoby 109, som gick för 2 000 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening