STENINGE 1:109
STENINGE 1:109
STENINGE 1:109

314 000 kronor blev priset när fastighet i Sigtuna kommun bytte ägare

Bostadsrättsföreningen Slottets Symfoni från Skogås, har köpt fastigheten Steninge 1:109 i Sigtuna kommun av säljaren Steninge Slott Fastighet 39 AB.

Köpesumman blev 314 000 kronor och den nya ägaren tog över marken i augusti 2020. Tomten är 1 889 kvadratmeter stor.

Nyligen såldes ett hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Karlavagnen 52. Där landade priset på 4 900 000 kronor för det 130 kvadratmeter stora huset.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.