Odensala Kyrkby 143

30-talshus på 100 kvadratmeter sålt i Märsta – priset: 3 050 000 kronor

Maria och Johannes Frödin, båda 34 år, är nya ägare till huset på adressen Odensala Kyrkby 143 i Märsta.

Huset byggdes 1939 och har en boyta på 100 kvadratmeter. Säljare är Johnny och Matilda Evermo. Ägarbytet gjordes i juli 2020 och priset blev 3 050 000 kronor.

Precis i närheten såldes tidigare i år en gård, på Odensala Kyrkby 142. Gården är 5 hektar stor och priset för den blev 13 000 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening