Uttervägen 4

186 kvadratmeter stort kedjehus i Märsta sålt för 5 320 000 kronor

Nu är det klart vem som köpt kedjehuset på Uttervägen 4 i Märsta av Annelie Viola Charlotta Altberg och Peter Henning Altberg.

Nya ägare är Amna Lashari, 34, och Sami Suleman Abrar, 36. Priset blev 5 320 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i september 2021. Det 186 kvadratmeter stora huset är byggt 1969.

Ett par hundra meter bort såldes så sent som för två månader sedan ett annat hus, på Ekorrvägen 10. Priset blev där 3 850 000 kronor, för det 66 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts 18 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Rönnvägen 6, som gick för 5 480 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.