Sjögränd 1B

160 kvadratmeter stort hus i Sigtuna sålt till nya ägare

Försäljningen av huset på adressen Sjögränd 1B i Sigtuna är nu klar.

Nya ägare blir Anna Frida Schill, 32, och Fredrik Kristian Gyllefjord, 40, som köper fastigheten av Eva Birgitta Olsson och Dan Stefan Johan Waller. Husets byggår är 1954 och det har en boyta på 160 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i januari 2022 och priset blev 14 800 000 kronor.

Lite mindre än en kilometer därifrån såldes för bara tre månader sedan ett annat hus, på Sofia Gyllenhielms Väg 17. Där såldes ett 124 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 4 800 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 18 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Manfred Björkquists Allé 16C, som gick för 12 075 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.