Ekvägen 7

157 kvadratmeter stort hus i Märsta sålt till nya ägare

Avani Rajesh Shah och Allan Dahl, båda 29 år, är nya ägare till huset på adressen Ekvägen 7 i Märsta.

Byggår för huset är 1971 och boarean är 157 kvadratmeter. Säljare är Åsa Elisabeth Tivemark och Ola Magnus Love Tivemark. Ägarbytet gjordes i oktober 2022 och priset blev 6 800 000 kronor.

För ett par månader sedan såldes ett annat hus bara några hundra meter bort, på Lodjursvägen 15. Där blev priset för ett något större hus, 164 kvadratmeter, 5 200 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 21 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Svampvägen 87, som gick för 6 330 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.