Mjölnarvägen 5

136 kvadratmeter stort hus i Sigtuna sålt till nya ägare

Nu är det klart vem som köpt huset på Mjölnarvägen 5 i Sigtuna av Anna-Maria Helena Nyrén och Erik Leif Ove Nyrén.

Nya ägare är Karin Sjölund, 47, och Johan Cederstrand, 49. Priset blev 6 250 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i januari 2021. Huset byggdes 1964 och har en boyta på 136 kvadratmeter.

Bara några hundra meter bort såldes i september förra året ett annat hus, på Lilla Brännbovägen 1. Priset blev där 4 520 000 kronor, för det 102 kvadratmeter stora huset.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.