Stjärngatan 14

134 kvadratmeter stort hus i Märsta sålt till nya ägare

Sandra Humera och Amer Mir, 48 och 54 år, är nya ägare till fastigheten på Stjärngatan 14 i Märsta.

Det 134 kvadratmeter stora huset är byggt 1978. Säljare är Bengt Göran Forslund och Berit Inger Margareta Forslund. Affären blev klar i februari 2022 och köpesumman blev 5 450 000 kronor.

Bara några hundra meter bort såldes så sent som för två månader sedan ett annat hus, på Oriongatan 95. Där landade priset på 4 200 000 kronor för det 160 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts 42 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Steningeliden 51, som gick för 5 900 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening