Svampvägen 87
Svampvägen 87

124 kvadratmeter stort kedjehus i Märsta sålt till nya ägare

Försäljningen av kedjehuset på Svampvägen 87 i Märsta är nu klar.

Nya ägare blir Hama och Melodi Salim, 35 och 31 år, som köper fastigheten av Ida Desirée Byström och Pala Wahab. Det 124 kvadratmeter stora huset är byggt 1970. Ägarbytet gjordes i mars 2021 och priset blev 4 810 000 kronor.

Bara några hundra meter bort såldes för bara tre månader sedan ett annat kedjehus, på Minkvägen 3. Där blev priset för det 189 kvadratmeter stora huset 4 250 000 kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.