Wings låg under med 4-0 mot Hudiksvall när man vaknade till liv och gjorde tre raka mål i slutperioden.
Det blev noll poäng för Wings i Hockeyettan i den svåra och långväga bortamatchen mot Hudiksvall. Hudiksvall hade 4-0 efter halva matchen när Wings i bestämde sig för att knyta näven i fickan och ge hemmalaget en fajt. Sebastian Båvensjö reducerade efter 13.15 och Oliver Ödman-Hadzinikolic skickade in 4-2 inför tredje perioden. Wings fortsatte jakten i tredje och var nära fler mål men fick inte utdelning. Hudiksvall var skickliga på att stänga ner matchen och försvara segern berättar lagledare Peters Mattsson. Wings är sexa i tabellen och har bud på spel i Allettan då det skiljer 3-6 poäng mellan lag 2-6. Hudiksvall toppar serien sex poäng före tvåan.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.