Foto: Insändarbild/Wings

Wings vaknade för sent mot Hudiksvall

Wings låg under med 4-0 mot Hudiksvall när man vaknade till liv och gjorde tre raka mål i slutperioden.

Det blev noll poäng för Wings i Hockeyettan i den svåra och långväga bortamatchen mot Hudiksvall. Hudiksvall hade 4-0 efter halva matchen när Wings i bestämde sig för att knyta näven i fickan och ge hemmalaget en fajt. Sebastian Båvensjö reducerade efter 13.15 och Oliver Ödman-Hadzinikolic skickade in 4-2 inför tredje perioden. Wings fortsatte jakten i tredje och var nära fler mål men fick inte utdelning. Hudiksvall var skickliga på att stänga ner matchen och försvara segern berättar lagledare Peters Mattsson. Wings är sexa i tabellen och har bud på spel i Allettan då det skiljer 3-6 poäng mellan lag 2-6. Hudiksvall toppar serien sex poäng före tvåan.

Målen
Båvensjö, Ödman-Hadzinikolic

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.