Wings tvingas till kvalspel, det står klart efter 6-1-förlusten mot Vallentuna på fredagskvällen.
Vallentuna som är etta i serien vann med 6-1 mot Wings på fredagskvällen. Därmed tvingas Wings till kval då Hockeyettan ska bantas inför kommande säsong. – Det var en blek insats där vi spelar Vallentuna i händerna, dåligt spel med puck och kampmoral. Vallentuna vinner helt rättvist och är bättre än oss på alla punkter idag, uppger Wings tränare Martin Gudmundsson till Sportbladet.
Felix Dahlgren gjorde Wings mål. Wings spelar sista matchen först 17:e mars hema mot Sollentuna.
Fotboll Kommunen får ännu ett Division 5-lag när Märsta Syrianska får en friplats till femman: - Nu har vi klättrat i division varje säsong sen vår första säsong 2018, säger grundaren Andi Gunes.
Handboll Skånela har gjort klart med meriteade Rickard Åkerman som bland annat spelat i Bundesliga 2 och närmast kommer från Handbollsligalaget GUIF Eskilstuna.
Sport Sigtuna IF Rugby Vikings märker av ett växande antal medlemmar och man kommer att få en egen rygbyplan i år: - Kom gärna och provträna eller kom på vår prova-på-dag 24 april kl 10:00 på Prästängarna i Sigtuna, säger tränare John Bennet.
Handboll Damallsvenskan avslutades på söndagen för Skånela mot GT Söder: - Skönt att avsluta med seger och det är sista matchen med gänget för några av tjejerna, sa tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim.
Sport I helgen avgörs Icaniwill Invitational på Scandinavian XPO och världsstjärnorna Fernando Belasteguin och Sanyo Gutierrez kommer för att spela match tillsammans.
Ishockey Wings vann den första kvalmatchen mot Hammarby på söndagen med 3-1. - Det var en jämn match, med mycket powerplay, sa tränare Martin Gudmundsson enligt Sportbladet.