Foto: Wings

Wings föll mot Köping

Wings föll mot Köping på onsdagskvällen med 3-1.

Köping tog ledningen i första perioden mot Wings, trots en pigg start av Wings borta i Köping. Köping kunde göra mål 15.51 in i första efter ett långt anfall där Wings blev nertryckta i sin zon en stund. I paus blir det en så kallad ”hårtork” från Wings tränarstab och man lyfter upp sig i andra där Oliver Ödman-Hadzinikolic på pass av Christian Blomqvist kvitterar efter knappa kvarten.
Wings får chans att öka på kort därpå via ett PP-läge men det vill sig inte. Istället kan Köping kontra in 2-1 innan paus. I tredje låg Wings på för kvittering, återigen är det Köping som får utdelning i mitten av perioden och där gick luften lite ur Wings som inte orkade med ännu en forcering.
Nu får Wings vila två veckor innan nästa match, då man har spelat mer än andra lag i serien. Vill det sig illa så kan Wings under dessa två veckor ramla ner till 4:e plats i tabellen och därmed missa play off. Just nu är man etta men Lindlöven, Teg och Vallentuna jagar med 2-3 matcher tillgodo. Wings spelar först 12:e mars mot Sundsvall och 13:e mars mot Örnsköldsvik. Matcher som Wings troligtvis måste ta full pott i för att det ska bli play off.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.