Wingsfostrade William Karlsson svarade för ett mål i natt.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

William målskytt i historisk seger

William Karlsson gjorde mål i Colombus historiska match i natt när man tog sjunde raka hemmasegern.

Columbus Blue Jackets har satt två rekord denna säsong, först med att besegra Montreal med 10-0 och natten till lördag besegrade man New York Rangers med 4-2 vilket innebar sjunde raka hemmasegern. William inledde målskyttet med att snappa upp pucken vid blå och avfyrade ett skott som gick in bakom svenske ”Kungen” Henrik Lundqvist. Det var Williams tredje mål i år och hans åttonde poäng totalt. Efter matchen twittrade William om segern och poserade med lagkamraten Matt Calvert som gjorde två mål och sydde 30 stygn efter att ha fått en puck i pannan.

Se målet här! (Extern länk)

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.