Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Vuxen anhållen för våldtäkt på flicka

En vuxen man har anhållits under natten misstänkt för våldtäkt på en flicka i Sigtuna igår.

Det var under kvällen som ett område spärrades av i Hällsbo i Sigtuna sedan ett larm om våldtäkt kommit in. Enligt Aftonbladet var det en minderårig som utsattes vid 18.40-tiden. Hon sprang sen hem och polis tillkallades. Två timmar senare kunde en man som är vuxen gripas, han är enligt Aftonbladet obekant med flickan.

Under natten togs beslut att anhålla mannen, ett förhör har även hållits. Vad som sagts där vill polisen inte uttala sig om:
– Han är misstänkt för våldtäkt och det finns även fler brottsanmälningar mot honom i samma ärende. Vilka rubriceringar det gäller väljer vi att inte offentliggöra i nuläget, säger Ola Österling, presstalesperson hos Polisen i Stockholm, till Aftonbladet.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.