Upplands Motor i Arlandastad byter ägare, Volvo Personvagnar Norden AB tar över.
Upplands Motor och Bra bil förvärvas av Volvo Cars och blir en del av Volvo Bil. Upplands motor kommer således att byta namn inom den närmaste tiden. I samband med ägarbytet kommer en stor del av bilaffärerna att ske online istället för fysiskt. – Eftersom världen runt oss förändras snabbt och konsumenter interagerar med Volvo Cars på ännu fler sätt, måste vi se till att varje interaktion ökar deras totala Volvoupplevelse, säger Lex Kerssemakers, högst ansvarig för den kommersiella verksamheten på Volvo Cars
Fastighetsägaren Mälaråsen AB har även godkänt affären och bilhuset kommer att finnas kvar tillsvidare då ett nytt avtal träder i kraft mellan Volvo och Mälaråsen 30 juni 2021. – Vi har haft en god relation med Upplands Motor och dess ägare sedan vi förvärvade fastigheterna av dem 2016. Vi ser fram emot att välkomna Volvo Cars som ny ägare till Upplands Motor. Att en av de största aktörerna inom bilbranschen visar intresse för att bedriva verksamhet i våra fastigheter bekräftar att vi har välskötta fastigheter i attraktiva lägen. Volvo Cars är en mycket stark ägare vilket är positivt för Mälaråsen och vi ser fram emot att följa Volvo Cars utveckling av bilförsäljning på sin hemmamarknad, uppger Mälaråsens styrelseordförande Henrik Viktorsson.
Näringsliv Nästan 20 000 besökte märsta.nu under den händelserika måndagen: - Det var ett högtryck hela dagen och kommuninvånarna vände sig till oss för att få reda på vad som hände, säger chefredaktören Daniel Iskandar.
Näringsliv Kärnkraftsfrågan har fått lokal prägel och förra veckan gick politiska företrädare ut för både Miljöpartiet och Kristdemokraterna med utspel. Men den som sitter på framtidens kärnkraftslösning kan vara förre märstabon och vänsterpartisten Janne Wallenius.
Näringsliv Foodora etablerar i Märsta: - Svenskarna har ett stort behov efter snabba hemleveranser som ökat markant den senaste tiden, och det kan nu den lokala restaurangen eller butiken erbjuda genom oss, säger Hans Skruvfors, koncernchef foodora.
Näringsliv Jorge Castro från lokala ABS Wheels har i dagarna gästat podcasten ehandelstrender för att prata digital marknadsföring. Journalisten Urban Lindstedt talar varje vecka med Sveriges främsta e-handelsprofiler. Märstabon har under sina år på ABS Wheels ökat sajten från 400 besökare till närmare en kvarts miljon.
Näringsliv Det är inte bara Tele2 som lanserat 5G i kommunen utan även Telenor: - Det känns grymt att vi är igång med vår ambitiösa utrullningsplan av 5G-nätet som inledningsvis fokuserar främst på större städer och populära sommar- och vinterorter, uppger Andres Suazo, mobilnätschef på Telenor Sverige.