Brandkår vid VäringaskolanFoto: Insändarbild

Vittnen grep man som försökte tända eld på skola

En man som försökte tända eld på Väringaskolan greps av förbipasserande vittnen under kvällen.

Larm om brand på Väringaskolan i Sigtuna kom vid 22.40-tiden på måndagskvällen. Det glödde på en vägg men väktare var snabbt framme med brandsläckare innan brandkår kom, uppger Ola Österling vid Polisens ledningscentral till Expressen.

Gärningsmannen kunde gripas av allmänheten tills väktare och polis kom. En grupp bestående av flera agerade snabbt.
– De var flera personer, det var kolsvart där ute när polisen kom, säger Österling till tidningen.

Polisen skriver på sin hemsida att den misstänkte som är i 20-25-årsåldern hällt en vätska på skolfasaden och sedan tänt på. Gärningsmannen är frihetsberövad och en förundersökning gällande grov mordbrand har inletts.

Uppdaterad 8.15

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening