Marie Axelsson och Marianne ÅslinFoto: Insändarbild

Vi säger nej till högerns defensiva bostadspolitik

Vi Socialdemokrater presenterar en bostadspolitik som gör att unga kan flytta hemifrån och att bostadskön i kommunen kan minska istället för att öka. Högern gör precis tvärtom.

Högerpartierna i kommunledningen sviker kommuninvånarna med sitt nya bostadsprogram. De drar ned på bostadsbyggandet i Sigtuna kommun trots att vi bor i en region där bostadsbristen är hög. Kommunen måste ta sitt ansvar och leverera bostäder efter behov. Rätten till en egen bostad är en del av den grundläggande välfärden. När det saknas bostäder ökar risken för trångboddhet, våld i nära relationer och olagliga svarta hyreskontrakt.

Det behövs alla typer av bostäder i Sigtuna kommun. I vårt bostadsprogram ingår byggnation av hyresrätter, bostadsrätter och egna hem. Högern vill prioritera bostadsrätter och villor och har tagit fram ett ägardirektiv till AB SigtunaHem som nu gör att det kommunalägda bolaget framöver ska bygga mest bostadsrätter och egna hem. Enligt samma ägardirektiv ska bolaget fortsätta ombilda hyresrätter till bostadsrätter. Det har Socialdemokraterna sagt nej till eftersom det inte ger fler bostäder i kommunen och skapar en exkluderande bostadspolitik.

Socialdemokraterna är oeniga med högerpartierna som nu endast kommer att producera cirka 70 hyresrätter per år de närmaste fem åren. Hur ska de unga i kommunen kunna flytta hemifrån när bostadskön bara växer? Det går inte ihop med det bostadsprogram som högern i Sigtuna tagit fram.

Högerpartierna som styr kommunen anser att det finns för mycket hyresrätter i kommunen och att detta har en segregerande effekt. Man menar på att det finns för många personer i kommunen som inte bidrar till att öka skattekraften och att man genom att bygga bostadsrätter och villor kan bryta segregationen.

Vi vet att detta inte är sant, segregation motverkas inte genom att utesluta folk från bostadsmarknaden. Vi vet att man bäst bryter segregationen genom andra åtgärder. Till exempel genom att förstärka den kommunala vuxenundervisningen, ge arbetssökande det stöd de behöver för att komma ut i jobb, stärka våra kommunala skolor och göra kultur- och fritidsaktiviteter tillgängliga för alla. Att bygga bostäder som invånarna inte har råd med kommer med stor sannolikhet bara att öka segregationen i vår kommun.

Sigtuna kommun är en pendlingskommun, en landsbygdskommun och en storstadsnära förortskommun med socioekonomiska utmaningar. Vi inom politiken ska inte ignorera de möjligheter och utmaningar som detta innebär. Vi måste bygga en kommun med bostäder för alla framöver.

  • Marie Axelsson (S) oppositionsråd
  • Marianne Åslin (S) 2:e vice ordförande Bygg- och trafiknämnden

Skogen är inte din kompost

Krönikor Det finns en stillhet i de uppländska skogsbrynen som inte riktigt låter sig fångas i ord. Ljuset faller mjukt genom lövverket, marken bär spår av årstider som lagts ovanpå varandra, och livet rör sig där utan att göra anspråk.

Vi satsar en miljon extra på Kvinnojouren

Insändare Våld i nära relationer är ett av de allvarligaste samhällsproblemen vi har. Därför förstärker den moderatledda kommunledningen stödet till Kvinnojouren med ytterligare en miljon kronor. Satsningen görs utöver det långsiktiga samarbete som redan finns, där kommunen årligen avsätter 550 000 kronor till verksamheten.

valet2026

Bryt de ökande klyftorna i våra skolor!

Insändare Sigtuna kommuns grundskolor ska vara bland de bästa i Sverige” står det i M, SD, KD och SfS:s budget. Det är ett fint och ambitiöst mål. Men antalet elever som förmodas komma in på gymnasiet beräknas bli färre och dessutom ökar skillnaden mellan de elever som höjer sina betyg och de som får låga betyg.

valet2026

Sigtuna kommuns ekonomi är stark

Insändare Nu har kommunstyrelsen godkänt årsredovisningen för 2025. Det är ännu en årsredovisning under vårt ledarskap som tydligt visar att Sigtuna kommun numera har en stark och stabil ekonomi.

valet2026

Vägar i dåligt skick bromsar Sigtuna

Insändare Trasiga vägar riskerar att hålla tillbaka både jobb och investeringar i Stockholms län. Nästan var tredje statlig väg i länet är i dag i dåligt eller mycket dåligt skick.

Bra Askerson! Men glöm inte Ayla.

Insändare Det är positivt och ansvarsfullt att Mattias Askerson (M) har önskat om ett träff med migrationsminister Johan Forsell för att diskutera migrationspolitiken och hur de påverkar kommunen. Att frågan lyfts till den nivån är viktigt och visar att det finns en vilja att ta ansvar och föra dialog.

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.