David Lundqvist (S) vi en av sina protestaktioner.
Veteranpolitikerna vill stoppa Arlandas utbyggnad
Socialdemokraten David Lundqvist och liberalenLars Wedén gör på onsdagen gemensam sak när de i DN Debatt går ut och skriver att Bromma bör läggas ner och att Arlanda inte behöver en fjärde bana.
Under några månader har Lars Wedén (L) och David Lundqvist (S) protesterat mot flyget utanför Terminal 5. Budskapet har varit ”Nöjesflyg mindre för klimatets skull”. Nu går duon ut i DN Åsikt där de skriver att Bromma bör läggas ner och att Arlandas utbyggnad i form av en fjärde bana ska stoppas. Argumentet för det är att flygandet minskar. Detta antas bero ökad konsumentmedvetenhet om flygets klimatpåverkan.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.