Arlandaarbetaren Salah Habin Voras arbetar på restaurang på Arlanda och efter dåden i Bryssel är han orolig: - Vi har ju öppet här och vem som helst kan ju komma in här innanför säkerhetskontrollen, säger han till P4 Uppland.
Efter dåden i Bryssel vill många nu se att flygplatserna genomför säkerhetskontroller redan i ingången till flygplatsen. En del flygplatser har redan den typ av kontroller men Bryssel hade det inte och inte heller Arlanda. P4 Uppland har träffat Salah Habin Voras som arbetar på en av Arlandas restauranger: – Det känns värre nu. Vi har ju öppet här och vem som helst kan ju komma in här innanför säkerhetskontrollen, säger han enligt P4 Upplands webbsajt.
Vill se fler poliser Salas Habit Voras vill att polis och skyddsvakter syns oftare på flygplatser och inte bara när det är skärpt läge. Men extra säkerhetskontroller är inte inplanerade och flygtrafiken påverkades bara genom att plan till Bryssel inte avgick. Henrik Kelfve, chef för samhällskommunikation på Swedavia avråder dock inte fåra att flyga: – Det tycker inte att man ska göra. Det är för att vi har en väldigt hög säkerhet. Vi vet ännu inte exakt vad som har hänt på Bryssels flygplats eller hur det har gått. Samhället måste fortsätta fungera, säger Kelfve till Aftonbladet.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.