Vattentaxan i kommunen kan höjas, just nu pågår förhandlingar i Käppäläförbundet som är i behov av renoveringar.
Käppälä på Lidingö är reningsverket som Sigtuna kommun och tio andra kommuner är anslutna till. Nu är reningsverket behov av en utökad låneram för investeringar de kommande tio åren. Greger Svensson på Sigtuna Vatten & Renhållning berättar att det handlar om kapacitetsbrister kopplat till nuvarande och framtida flödesvariationer och totala volymer, striktare lagstiftning och miljökrav som medför att krav på på utökad rening och stabil drift. Anläggningen har varit i drift under lång tid och det finns områden i den som behöver nya investeringar.
Utöver den utökade låneramen ska man också ta ställning till om att ansluta Vaxholm och Österåker till Käppälänätverket. Båda dessa ärenden kräver ett godkännande från samtliga medlemskommuner, vissa har sagt nej men det är en process som kommer pågå under hösten. En höjning av VA-taxan är inte klubbad i Sigtuna kommun men kan komma att ske med kort varsel innan nyår om ärendet ska snabbehandlas.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.