Drygt 1000 stockholmare har medverkat i en undersökning om vattenskador som Länsförsäkringar beställt, bland dessa några sigtunabor.
I en undersökning kring vattenskador som Länsförsäkringar Stockholm låtit göra bland cirka 1000 stockholmare har 16 sigtunabor medverkat. Var fjärde tillfrågade hade haft vattenskada och mer än hälften förknippade en vattenskada med panik. Nio av tio känner också konkret oro om att drabbas. Det som oroar är krångel och extraarbete kring vattenskada och eventuella höga kostnader. – Vattenskador är en av de vanligaste skadorna i hemmet och ställer till det rejält för många familjer och hushåll. Skadorna kan innebära allt från att delar av hemmet behöver renoveras till att ägodelar förstörs och att man behöver flytta hemifrån under en tid, säger Cecilia Lilja, egendoms- och byggskadechef på Länsförsäkringar Stockholm.
Sigtunaborna har även låg kunskap om hur vattenskador undviks och förebyggs. Joel Voltaire, utvecklings- och strategichef på Länsförsäkringar Stockholm säger att det är betydligt vanligare med vattenskada än brand och majoriteten av skadorna orsakas av långsamma läckage som är svår att upptäcka.
Nyheter Andelen försenade tåg vid stationerna i Sigtuna kommun sjönk i juni till den lägsta nivån sedan årsskiftet. Av omkring 9 500 tåg som passerade Arlanda C, Märsta och Rosersberg var 879 mer än fem minuter sena – motsvarande 9 procent.
Notiser Ett kraftigt oväder drog in över Sigtuna kommun under torsdagen och orsakade att träd blåste ned på flera platser. Vinden ställde till problem framför allt längs vägar, i parker och i kommunens elljusspår.
Blåljus På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.