Foto: Genrebild/If

Varning för att inbrottstjuven rekar

Polisen i lokalpolisområde Sollentuna varnar i ett brev till Grannsamverkan i Sigtuna kommun att inbrottstjuvar rekar inbrott.

Det rekas för inbrott, Polisen i Lokalpolisområde Sollentuna varnar boende i Sigtuna kommun, det har förekommit händelser där boenden hittat föremål utanför dörrar, på gångar och liknande som ligger i vägen. Om de flyttas så betyder det att någon är hemma, har ingen flyttat det är det en signal om att ingen är hemma för tjuven.

Under oktober har det till och med förra veckan skett sju inbrott. Sedan nyår är det 64 stycken. Om trenden håller i sig kommer det bli en klar minskning, under hela förra året var det 114 inbrott som anmäldes, varav 79 fullbordade enligt Grannsamverkarnas siffror.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.