Polisen i lokalpolisområde Sollentuna varnar i ett brev till Grannsamverkan i Sigtuna kommun att inbrottstjuvar rekar inbrott.
Det rekas för inbrott, Polisen i Lokalpolisområde Sollentuna varnar boende i Sigtuna kommun, det har förekommit händelser där boenden hittat föremål utanför dörrar, på gångar och liknande som ligger i vägen. Om de flyttas så betyder det att någon är hemma, har ingen flyttat det är det en signal om att ingen är hemma för tjuven.
Under oktober har det till och med förra veckan skett sju inbrott. Sedan nyår är det 64 stycken. Om trenden håller i sig kommer det bli en klar minskning, under hela förra året var det 114 inbrott som anmäldes, varav 79 fullbordade enligt Grannsamverkarnas siffror.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.